Hakkımızda

Şirketimiz, uzun yıllar Türk Hava Yolları ve diğer yabancı havayollarına hizmet veren bir kamu kurumu olarak Uçak Servisi A.Ş. unvanıyla faaliyet gösterdikten sonra 1989 yılında %70 hissesi SAS Service Partner’a satılarak özelleştirilmiştir. Şirketimizin hisseleri 1993 yılından beri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir. USAŞ’ın uzun yıllar boyunca ana faaliyet konuları havayolu şirketlerine ikram (catering) hizmetleri vermek ve hava alanları, terminal ve diğer hava ulaşımı ile ilgili mahallerde lokanta, büfe, kafeterya, benzeri tesisler ve satış mağazaları açıp, işletmek olmuştur.

Şirketimiz 2012 yılından itibaren Işıklar Holding çatısı altında faaliyet göstermektedir. Şirket’in Işıklar Grubu bünyesine geçmesinden sonra Işıklar Grubunun faaliyetlerinin değişik sektörlere yayılması projeksiyonu çerçevesinde Şirketimizin faaliyetlerinin planlanmasına yönelik araştırma ve değerlendirme çalışmaları neticesinde; Şirketimizi güçlü bir mali yapıya kavuşturmak sürdürülebilir bir büyümeyi sağlamak, yeni bir faaliyet konusu ile aktif yapıya ulaştırmak ve holding şirketi olma yolunda gerekli iştirak yapısını oluşturmak, faaliyet giderlerini düşürerek tasarruf ve verimlilik artışı sağlamak amacıyla, Işıklar Yatırım Holding A.Ş. şirketlerinden Ege Kraft Torba Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ni devralmak suretiyle birleşmesi sonucunda güçlü iştirak ve sermaye yapısına kavuşmuştur. Birleşme sonrası oluşan bağlı ortaklık ve iştirak yapısıyla birlikte kurulduğu günden bugüne kadar pek çok sektörde başarılı faaliyetlerde bulunmuş, sektörler itibariyle tecrübe ve bilgi birikimi olan yaptığı yatırımlarla büyüyen Işıklar Holding A.Ş.’nin değerli şirketlerden biri olarak Şirketimizin faaliyet konusu ve unvanı USAŞ Yatırımlar Holding A.Ş. olarak değişmiştir.

Çimento sanayinin öğütücü eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla 1976 yılında Kırşehir’de kurulmuş olan, “Önce Kalite” prensibi doğrultusunda kalitesini sürekli iyileştirerek yurtiçi ve yurtdışından otomotiv, beyaz eşya, makine başta olmak üzere birçok sektörde lider konumdaki müşterilerine hizmet veren sektördeki öncü konumda bulunan Çemaş Döküm Sanayi A.Ş. şirketimizin bağlı ortaklığıdır.

Çemaş’ın bağlı ortaklığı Niğbaş Niğde Beton Sanayi ve A.Ş. 1969 yılında beton direk üretimi amacıyla kamu sermayesi ile Niğde’de kurulmuş, 13.200 m2 kapalı alana sahip entegre bir tesiste, kalifiye işgücü ve teknik kadrosu ile; enerji nakil hatları, şehir şebekeleri ve aydınlatma amaçlı beton direk ve traversler, prefabrike betonarme yapı elemanları, beton bordür, parke taşları, çit direkleri ile ön gerilmeli köprü kirişleri ve hazır beton üretimleri, aynı zamanda; organize sanayi bölgeleri alt ve üst yapıları, askeri tesisler, endüstriyel tesisler, eğitim ve spor amaçlı binalar, hava alanları gibi inşaat ve taahhüt işlerini yürütmektedir.

Çemaş’ın bir diğer bağlı ortaklığı Özışık İnşaat ve Enerji A.Ş., 1977 yılında kurulmuş ve su yapıları (barajlar ve hidroelektrik santraller, sulama sistemleri drenaj sistemleri), köprü, tünel ve yol (karayolu, otoyollar vb.) inşaatı ana faaliyet konuları içerisinde olup, tecrübeli olduğu diğer konular arasında endüstriyel anahtar teslimi fabrikalar, arıtma tesisleri, alt yapı projeleri (içme suyu, kanalizasyon), boru hatları, konut ve ticari inşaatlar sektöründe yer almaktadır.

Diğer yandan, Özışık’ın 1956 yılında STFA ve Işıklar ortaklığı olarak kuruluşundan beri iş makinası sektöründe hizmet vermekte olan dünyanın lider İnşaat Makinesi üreticilerinden İngiliz JCB firmasının 40 yıldır Türkiye Distribütörlüğünü yapan SİF İŞ Makinaları Pazarlama San. ve Tic. A.Ş.’de ve 1993 yılından beri Hyundai İş Makinaları Türkiye Distribütörlüğü'nü Türkiye çapında 34 noktada, yaygın satış ofisleri ve servis istasyonları ile yürüten, 2004 - 2007 yılları arasında üst üste 4 defa Hyundai tarafından "Dünya'da Yılın En Başarılı Distribütörü" ödülüne layık görülen HMF Makina ve Servis Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de iştirak payları bulunmaktadır.

Yukarı Çık!
Anasayfaya dön